KVET ŽIVOTA

Prastarý slovanský ochranný symbol má dnes mnoho názvov. Poznáme ho ako Perúnovu hviezdu, svargu, kvet života, slnečný kruh, hexagram… Tento symbol má formu šesť alebo osemlistej ružice (niekedy môže byť vpísaná do kružnice). Je jedným z najstarších ochranných symbolov Slovanov, mal chrániť pred ohňom, búrkou, bleskom, ale aj vojnou. Je to tiež symbol slnka a svetla (solárny symbol). V minulosti bol spájaný najmä so slovanským bohom búrky, blesku a hromu –  Perúnom (Parom), ktorý bol uctievaný ako nositeľ životodarnej vlahy a slnečného božstva.

Po prijatí kresťanstva boli pohanské „modly“ Perúna zničené a jeho kult začal upadať. Napriek tomu sa „solárny znak“ zachoval v ľudovom umení dodnes. Či už to bolo z poverčivosti našich predkov, alebo len zo zvyku, …nevedno. Ako pôvodná „magická funkcia“ pohanských symbolov postupne slabla,  začali sa využívať ako dekoratívne prvky vo výšivke, úžitkovom textile, aj keramike.

Osobité miesto mal tento symbol  v drevorezbe – vyrezávali a maľovali ho na drevené kríže, stropné trámy a štíty domov, na drevené truhlice na šatstvo a obilie (súsek), kolísky, hudobné nástroje, ale aj na drevené formy na syry a podobne. Jednoducho, tento symbol nachádzame takmer všade naprieč ľudovým umením.

Veľmi známe sú napríklad podpolianske vyrezávané kríže, na ktorých taktiež nachádzame symbol hexagramu – v tomto regióne známy ako „svarga“. Unikátne vyrezávané drevené kríže sú ozdobou regiónu Podpoľanie, rozšírené sú najmä v Detve, Hriňovej a blízkom okolí. Sú majestátnym doplnkom krížových ciest, stoja pri kostoloch, či cintorínoch. Môžu mať veľkosť tri až osem metrov, ihneď vás uchvátia svojou výškou a precíznym rezbárskym remeslom.

Niektoré, hlavne tie novšie, žiaria farbami, preto ich často nazývajú aj veselými. Sú zdobené náročnou technikou – tzv.  nízkym reliéfom a maľované dekoratívnym štýlom. Udáva sa, že počet  krížov, ktoré sú zaznamenané sa pohybuje okolo čísla 150. Obdivuhodné je, že v súčasnosti sa obnovuje tradícia rezbárskej výroby a pokračuje sa odovzdávaním zručností z generácie na generáciu, aby sa známe „detvianske kríže“ zachovali pre budúcnosť, keďže sú zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.