KATARINA ŽIAK

… šperky, ktoré majú dušu.

 

Moja cesta k umeniu začala rozhodnutím ísť študovať učiteľstvo výtvarného umenia na univerzite, kde som sa zoznámila s umeleckým spracovaním rôznych materiálov a umením ako takým. Keď sa pozriem ešte ďalej, možno to už začalo omnoho skôr, keď som dokázala v detskom veku presedieť hodiny nad detailnou kresbou. Počas štúdia som začala tvoriť prvé grafiky a objavila som čaro ornamentiky.

Myslím, že o vlastnej značke som snívala už na začiatku, keď prvé návrhy dostali materiálnu podobu. Ale odvahu premeniť sen na skutočnosť, som nabrala až po ukončení štúdia v roku 2016, keď som moju tvorbu predstavila pod značkou autorských šperkov KATARINA ŽIAK®.

Všetky šperky sú navrhnuté aj vyrobené na Slovensku, opracované a kompletované výhradne ručne. Som dizajnér a zároveň aj výrobca, čiže celá tvorba prechádza mojimi rukami, od návrhu, cez grafické spracovanie, samotnú výrobu a nakoniec to všetko stvárnim v produktovej fotografii. Navrhujem šperky s cieľom, aby sa stali elegantným doplnkom každej ženy. Či už obľubuje výrazné kúsky, ktoré ihneď upútajú, alebo nosí iba decentné jemné šperky. Preto každý vzor navrhnem vo viacerých rozmeroch a farebných prevedeniach.

Hlavným materiálom, ktorý využívam vo svojej tvorbe je chirurgická oceľ, ktorá v ďalšom v tvorivom procese podlieha galvanickému pokovovaniu 23,5 karátovým zlatom a 99,9% ródiom. Používam žlté, biele, ružové a čierne zlato. Šperky dopĺňam sladkovodnými perlami, ale aj drahými kameňmi ako briliant, kubický zirkón, akvamarín, ametyst, … ktoré šperkom dodávajú jedinečnosť.

Móda, ako taká sa neustále mení, prichádzajú nové trendy, alebo sa naopak vracajú naspäť tie staré. Je to neustály kolotoč hľadania, ktorý nezastavíte ani nespomalíte. Jednoducho, móda žije svojím vlastným „životom“. Pri navrhovaní šperkov sa snažím neobmedzovať iba na to, čo je momentálne v móde. Moja tvorba má viacero podôb. Šperky tvorím podľa toho, čo ma osloví, či už je to ľudový ornament zo 100-ročnej historickej knihy alebo len malý motýlik, ktorý mi v lete pristál na ruke.

Inšpiráciou pre mňa je okolitý svet, príroda ale aj ľudová tradícia, v ktorej je ukrytá nevšedná krása histórie nášho národa. Naša ornamentika, ľudové výšivky, čipky, či nádherné maľované ornamenty sú nekonečným zdrojom inšpirácie pre moju tvorbu.

„Práve vďaka detailom minulosti ukrytých v novom modernom prevedení, si môžeme pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity.“

Ak človek spozná príbeh a myšlienku, jeho pohľad na daný šperk je potom úplne odlišný. Dobrým príkladom sú prívesky z kolekcie „SLOVANSKÉ BÁSNICKÉ MÚZY“ – Slávy dcéra, Marína, Hájnikova žena… Ako už názvy napovedajú, inšpirovala som sa literárnymi dielami. Na prvý pohľad vidíte len dievčiny v kroji, ale keď spoznáte ich príbeh, už pre vás básnické múzy nebudú len pekným príveskom – kusom kovu, ale pre mnohých sa stanú milou spomienkou na detstvo, príbuzných, rodný kraj, či prvú lásku.

Zaujímavým odkazom na históriu je napríklad moja kolekcia šperkov „JEMNOSŤ ČIPKY V KOVE UKRYTÁ“ , ktorá je venovaná krásnemu a jedinečnému umeniu paličkovanej čipky. Vedeli ste, že prvé čipky boli zhotovené zo zlatých a strieborných kovových nití? Práve táto zaujímavá informácia ma priviedla na myšlienku vytvoriť túto kolekciu šperkov. Čipkárstvo je jednou z najnáročnejších a najpozoruhodnejších techník slovenského ľudového umenia.

Odhaliť kúsok minulosti a vytvoriť nový šperk je pre mňa vždy veľkou výzvou. Dubnické múzeum ma oslovilo, aby som navrhla kolekciu šperkov inšpirovanú ich výšivkou. Práve kolekcia „GATRA – ZABUDNUTÝ POKLAD“ je venovaná jedinečnej, hoci dnes už pomaly zabudnutej, veľmi náročnej výšivkárskej technike „gatre“ z Dubnice nad Váhom. Gatry sa do Dubnice nad Váhom dostali práve vďaka známemu výšivkárskemu spolku Izabella, ktorý mal jednu zo svojich výšivkárskych dielní práve v Dubnickom kaštieli.

Malý kúsok z nášho kultúrneho dedičstva – maľovaný vajnorský ornament. Inšpiráciou pri tvorbe kolekcie „Letieť v oblakoch“ pre mňa boli originálne nástenné maľby, ktorými si ženy na západnom Slovensku skrášľovali svoje domovy. Pri pohľade na krásne maľované ornamenty zdobiace steny príbytkov, je obdivuhodné si predstaviť pozoruhodnú trpezlivosť maliarok, ktorá bola potrebná pri vytváraní ich diel. Viedla ich k tomu túžba po kúsku krásy? Bol to len miestny zvyk? Odpoveď by sme zrejme našli len v srdci pravých maliarok.