PIAF

Musím sa vám priznať, že k umeniu a neskôr aj k navrhovaniu šperkov, som sa dostala tak trochu náhodou. Od malička som túžila robiť veľa vecí, no na prvom mieste bol u mňa hlavne šport. Hoci nie úplne bežný a jednoduchý, ale o to pre mňa vzácnejší – drezúrne jazdenie. V mojom živote mali a stále aj majú veľké miesto práve kone.

Hovorí sa, že krása koní je jedinečná a ich ladnosť v pohybe je dokonalá. Myslím si, že práve drezúrne kone sú toho dokonalým príkladom, pretože spolu so svojimi jazdcami dokážu predviesť náročné cviky presne do rytmu hudby s dokonalou eleganciou priam až tanečnou gráciou.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že motív drezúrneho koňa sa objavil aj v mojich šperkoch. Prvý šperk, ktorý som vyrobila, bol práve prívesok s motívom koníka. Bol to nápad, ktorý som mala už dlhú dobu, pretože šperk úplne podľa mojich predstáv, som nikde nezohnala. Všetkým „koníkovým“ šperkom, na ktoré som natrafila, vždy niečo chýbalo. Bohužiaľ som perfekcionista a vo všetkom hľadám dokonalosť, preto som v každom prívesku s koníkom videla aj niečo, čo sa mi nepáčilo – príliš dlhé nohy, nesprávne proporcie tela, veľa trblietok atď., mohla by som pokračovať donekonečna. S hľadaním prívesku som sa nakoniec rozlúčila, už ma nebavilo, že som nenašla ani jeden, ktorý by sa mi páčil. Iróniou je, že počas celého obdobia, čo som sa aktívne venovala drezúrnemu jazdeniu, som žiadny prívesok s motívom koňa nenosila.

So začiatkom vysokej školy som musela postupne športové jazdenie, ako sa povie, „zavesiť na klinec“, pretože nebolo možné časovo skĺbiť náročné tréningy a jazdecké preteky s povinnosťami na univerzite. Vtedy som sa síce preto hnevala, ale teraz to neľutujem. Aj vďaka tomu, som si našla niečo nové, čo som si zamilovala – začala som tvoriť vlastné šperky.

Každý zo šperkov kolekcie PIAF zobrazuje minimalisticky poňatú podobu koňa v pohybe a kolekcia zobrazuje drezúrny cvik – piaf. Piaf je náročný drezúrny cvik, pri ktorom kôň predvádza vznostný diagónalny pohyb, pričom vyzerá akoby klusal na mieste.