ROZKVITNUTÁ ÁBELOVÁ

Opäť som mala možnosť nahliadnuť do archívu v NMG v Lučenci a ako inak objavila som tam znovu úžasné kúsky. Inšpiráciou pri tvorbe kolekcie „ROZKVITNUTÁ ÁBELOVÁ“ sa stal práve tradičný kroj a nádherné kvetinové výšivky z dedinky Ábelová, ktoré sú typické pre danú oblasť regiónu Novohrad. Kolekcia nadväzuje na geometricky ladené vzory z predošlej kolekcie inšpirovanej výšivkami zo zaniknutých obcí Lešť a Turie Pole – „Stratený Novohrad“ a obe kolekcie ste mali možnosť vidieť počas výstavy „STRATENÝ NOVOHRAD“, ktorá sa uskutočnila v priestoroch NMG v Lučenci od 5.5.2022 – 7.8.2022.

Tradičný Ábelovský ženský kroj je typický bohatou farebnosťou, precíznou výšivkou. Zaujímavé sú najmä súčasti kroja ako: vyšívané oplecká s „baňatými“ rukávmi, lajblík a kosička, zástery (zástera mohla byť tkaná alebo modrotlačová tzv. „šata“), rôzne typy sukní podľa príležitostí, na ktorú bol kroj určený (starodávna biela alebo novšia modrotlačová „gecľa“, sviatočná „mondola“), nesmel chýbať pás „krajec“, či v neposlednom rade jedinečným spôsobom zhotovený perlový čepiec.

Mužský kroj síce nemá toľko súčastí ako ten ženský, ale je rovnako zaujímavý. Najmä sviatočné mužské plátenné košele vyšívané krížikom alebo hladkovanou výšivkou, na zdobenie používali hlavne hnedú, sivú a žltú farbu.

Najviac ma očarili zamatové šatky tzv. „ručníky“ (koniec 19. a začiatok 20. storočia), ktoré boli pre Ábelovské ženy typické pri návšteve kostola. Mladé ženy si viazali biele šatky a staršie ženy prechádzali do tmavších farieb. Tieto šatky mohli mať rôznu kompozíciu vyšívaných kvetov v dvoch protiľahlých rohoch. Jeden vzor bol farebný a ten na opačnej strane bol vyšitý len bielou niťou. Zaujímavé ako vtedajšie ženy dokázali využiť materiál a vytvorili šatku vhodnú na 2 príležitosti. Takýto typ šatky sa uväzoval vpredu.

Obec Ábelová vznikla v 13. storočí, delí sa na 3 časti: Ábelová, Madačka, Nedelište. V Ábelovej žila a pôsobila aj spisovateľka a národná umelkyňa Božena Slančíková -Timrava, ale aj mnoho ďalších známych osobností našich dejín. Božena Slančíková – Timrava o Ábelovskom kroji povedala: „Kroj  žien týchto obcí Polichna, Ábelovej, Nedelišťa a Madačky je zvláštny. Nerovná sa ani dolnozemskému ani detvianskemu. Na prvý pohľad zdá sa veľmi strakatý, človek musí sa podívať nad tou pestrosťou farieb nedeľného rúcha. Červená, žltá, zelená i modrá a vôbec ani jednu nevynahajú, najväčšmi je však obľúbená červená a žltá barva…“