SLOVANSKÉ BÁSNICKÉ MÚZY

Samotný proces vzniku so sebou vždy prinesie aj unikátny príbeh šperku, ktorý je pre mňa rovnako dôležitý ako vizuálna podoba diela. Snažím sa tvoriť šperky, ktoré majú „dušu“, preto, mojou snahou je vytvoriť šperky, ktoré nie sú len „pekným“ kúskom kovu, ale majú v sebe ukryté niečo viac, kúsok histórie či jedinečný príbeh. Pretože ak človek spozná príbeh a myšlienku, jeho pohľad na daný šperk je potom úplne odlišný.

Takým príkladom sú aj prívesky z kolekcie „Slovanské básnické múzy“ – Slávy dcera, Marína, Nevesta hôľ či Hájnikova žena… Ako už názvy napovedajú, inšpirovala som sa literárnymi dielami. Na prvý pohľad vidíte len dievčiny v kroji, ale keď spoznáte ich príbeh, už pre vás „múzy“ nebudú len pekným príveskom, ale pre mnohých sa stanú milou spomienkou na detstvo, príbuzných, rodný kraj, či prvú lásku.

Štylizovaný šperk v podobe prívesku zosobňuje slovanskú devu, ktorá sa stala múzou mnohých slávnych slovenských básnikov a prozaikov. Tvorba Jána Kollára, Andreja Sládkoviča, P.O. Hviezdoslava, Jána Bottu, Rudolfa Dilonga, Františka Švantnera bola pretkaná ľudovými motívmi. Námety pre svoju tvorbu títo spisovatelia čerpali z ľudovej slovesnosti, vznikli tak hodnotné umelecké diela, na ktoré môžeme byť hrdí. Nech myšlienka oslavy krásy, lásky, slobody a mladosti sa vám stále pripomenie pri nosení týchto originálnych príveskov.

Kolekcia venovaná básnickým a prozaickým dielam bola pre mňa veľkou výzvou. A preto som ju tvorila dlhší čas. Návrhy som ustavične prekresľovala a neustále štylizovala. Celá príprava kolekcie mi dala poriadne zabrať. Nebolo to jednoduché, pretože som chcela do šperkov vniesť nielen prvky tradičného ľudového odevu, tak príznačné pre naše Slovensko, ale aj odkaz na literárne dielo, a takisto svoj minimalistický štýl tvorby. Inšpiráciou pri tvorbe mi boli ľudové kroje a krásne party, ktoré nosievali naše babičky a prababičky pri slávnostných udalostiach.

Mnoho inšpirácií som získala, keď som navštívila  úžasné výstavy venované tradičnému aj modernému odkazu na ľudové umenie: výstava – Party v 21. storočí, výstava fotografií – Slovenská renesancia. Oslovili ma aj nádherné motívy kresieb z knihy Naše kroje od autorky Viery Nosáľovej a samozrejme mnohé ďalšie publikácie týkajúce sa ľudovej kultúry Slovenska.