SLOVENSKÁ ORNAMENTIKA

Kolekcia šperkov inšpirovaná slovenskými ľudovými ornamentmi a dielom akademického maliara  Štefana Leonarda Kostelníčka, ktorý povýšil slovenskú ľudovú ornamentiku na významný umelecký artefakt výtvarnej kultúry.

„Slovenská ornamentálna výzdoba je dôležitou súčasťou slovenskej kultúry – vyjadrenia vnemov ornamentálnymi kresbami, maľbami a prevedenie dekorácie rôznou technikou je božím darom slovenského ľudu.“  Š.L. Kostelníček

 

Slovenská ornamentálna výzdoba je obdivuhodnou súčasťou našej histórie, našej slovenskej kultúry. Neuveriteľné množstvo a rozmanitosť vzorov, pestrosť farieb a obrovský počet variácií, ktoré sú typické pre každý kraj.  Naša ornamentika je skutočne výnimočná. Naozaj, len máloktoré národy sa môžu pochváliť podobnou typickou ornamentikou. Slovenské ľudové umenie je originálne a regionálne špecifické, krásne ako celok, ale aj ako samostatný detail.

Tvorba Š.L. Kostelníčka je naozaj nadčasová. Aj v dnešnej modernej dobe v nej nachádzam inšpiráciu a obdivujem jeho kreativitu a precíznosť, ako do kresby a maľby dokázal vložiť srdce našej kultúry a tradícií.